słuchowisko

Gdzie się podział kłębek nerwów?

Mali Detektywi! Julka zgubiła swój mały kłębek nerwów, czyli Szpulkę! Pomożecie ją odnaleźć? Posłuchajcie nowej, krótkiej opowieści, dzięki której będziecie ćwiczyć koncentrację uwagi. Julka przygotowała specjalne pytania, by sprawdzić, czy słuchaliście uważnie.

Trening uważności poprzez słuchanie

Słuchowisko – slajdowisko Julki i Szpulki powstało w ramach Akcji Śledczej pod kryptonimem KONCENTRACJA, w której poszukujemy rozwiązań, jak poprawić uważność dzieci. Jednym ze sposobów jest czytanie książek. Słuchanie ich też świetnie wpływa na koncentrację uwagi, a gdy do tego musimy odpowiedzieć na pytania związane z usłyszanym tekstem, mamy świetny trening uważności.

Możesz posłuchać, poprosić, by dorosły przeczytał tekst lub przeczytać opowieść samodzielnie. Wybór należy do Ciebie, Mały Detektywie!

Gdzie się podział kłębek nerwów?

Julka miała bardzo dobry dzień. Od rana wszystko układało się wspaniale. Mama obudziła ją delikatnymi łaskotkami w stopy. Dziewczynka była tym tak rozbawiona, że ubrała się sama i to bez ociągania. Potem zjadła pyszne śniadanie – ulubione naleśniki z truskawkami i cukrem pudrem. Przez cały poranek nie miała ani jednego napadu złości.

– To na pewno przez te łaskotki i naleśniki  – pomyślała.

W podskokach pobiegła do swojego pokoju. Chciała opowiedzieć Szpulce, jak bardzo jest szczęśliwa, ale okazało się, że Szpulki nigdzie nie ma.

– Gdzie jest mój kłębek nerwów? – zapytała Julka.

Przykucnęła i zajrzała pod łóżko. Szpulki tam nie było, za to odnalazła kawałek czarnej nitki.

– Aha! – wykrzyknęła dziewczynka.

Nitka spod łóżka wspinała się w stronę okna. Czarna nić wiła się po parapecie, a stamtąd ponownie opadała na podłogę i chowała się pod dywanem. Julka podniosła dywan. Nitka prowadziła na drugą stronę pokoju do doniczki z kwiatem. Czarna nić oplatała liście rośliny, a potem wiła się w górę, w stronę komody. Julka podeszła bliżej. Na blacie mebla nitka była zaplątana o szczotkę do włosów.  Julka postanowiła ją rozplątać i szarpnęła za jeden koniec nitki. Jak się okazało, zrobiła to zbyt mocno, bo wtedy usłyszała:

– Ała! – głos dobiegał z wnętrza komody.

Julka otworzyła szufladę. W środku była Szpulka.

– Odnalazłaś mnie Julko! – wykrzyknął kłębek nerwów – Chciałam zrobić Ci niespodziankę i pomyślałam, że się schowam. Lecz nie mogłam się zdecydować, gdzie powinnam się ukryć. Najpierw schowałam się pod łóżkiem, potem wskoczyłam na parapet, ale doszłam do wniosku, że chowanie się za oknem nie jest dobrym pomysłem. Wskoczyłam więc pod dywan, ale widać było na nim zgrubienie, więc pobiegłam w stronę komody.  Wtedy zaplątałam się o kwiat, a wskakując na komodę moje nitki zaczepiły się o szczotkę do włosów. Gdy usłyszałam Twoje kroki, szybko schowałam się w szufladzie.

– Odnalazłam Cię dzięki Twoim zaplątanym nitkom – powiedziała dziewczynka.

– Tak! I po nitce dotarłaś do mnie – zaśmiał się kłębek nerwów.

– Po nitce do Szpulki – Julka odwzajemniła uśmiech.

Julka zadaje pytania

Mały Detektywie, to nie koniec zabawy. Mam dla Ciebie zagadki. Posłuchaj i odpowiedz.

  1. Gdzie Szpulka chciała się schować? Wymień po kolei wszystkie miejsca. Jeśli nie pamiętasz, posłuchaj opowieści jeszcze raz.
  2. O co zaplątały się nitki Szpulki?
  3. Dlaczego Szpulka nie schowała się za oknem?
  4. Z jakiego powodu Szpulka nie została pod dywanem?
  5. Co takiego się stało, że Julka odnalazła Szpulkę?

Odpowiedzi możecie zostawić w komentarzu pod wpisem lub wysłać na kontakt@julkaszpulka.pl

Jeśli trening uważności i słuchowisko przypadło Ci do gustu, podziel się wpisem ze znajomymi. Będzie nam bardzo miło!

Nowy audiobook Julka i Szpulka Wróbel, który ćwierkał za dużo

Podziel się:

Poprzedni wpis
Czytam uważnie, czyli książki na koncentrację
Następny wpis
Skoncentruj się na planowaniu – rozmowa z Gosią z Familiowo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.