Ćwiczymy umysł z Julką i Szpulką

W ramach Akcji Koncentracji oraz w kontekście rozmowy z naszą agentką specjalną Magdaleną Kolasą,  Szpulka przy współpracy z pedagog i terapeutką Agnieszką Szpunar przygotowała dla Małych Detektywów zadania. Będziemy ćwiczyć umysł oraz uczyć się szyfrowania.

Kim jest nasza agentka specjalna Agnieszka?

Z wykształcenia jest oligofrenopedagogiem, tyflopedagogiem i pedagogiem specjalnym dla dzieci z autyzmem oraz z Zespołem Aspergera, certyfikowanym terapeutą integracji sensorycznej, terapeutą ręki i trenerem TUS (Trening Umiejętności Społecznych). Na co dzień jest nauczycielem współorganizującym procesy kształcenia w prywatnej szkole podstawowej oraz terapeutą w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Jest nauczyciel em z powołania, a pedagogiem specjalny z wyboru.  To nieustanny poszukiwacz nowych i atrakcyjnych metod pracy z dziećmi.

Agnieszka przygotowała dla Was zadanie godne zaawansowanego detektywa – będziecie musieli rozszyfrować tajną wiadomość. Szyfrowanie jest doskonałym sposobem, by rozwijać w dzieciach cierpliwość, uważność, dociekliwość oraz koncentrację uwagi.

Szpulka przypomina, by zgodnie z tym, co przekazała nam nasza agentka, odpowiednio przygotować otoczenie i nasze nastawienie do wspólnej zabawy.

Ćwicząc półkule, rysujemy Szpule

Najpierw Szpulka che Was zachęcić, szczególnie tych młodszych detektywów do pewnego zabawnego i bardzo przydatnego ćwiczenia.

Czy wiesz, że rysując obiema rękami naraz jednocześnie ćwiczysz obie półkule Twojego mózgu? To bardzo rozwijający trening, więc do dzieła!

Co będzie potrzebne?
Dwie kartki papieru i dwie kredki, mazaki lub ołówki – co wolisz.

Co trzeba zrobić?
Ułóż kartki obok siebie. Weź jedną kredkę w prawą dłoń, a drugą w lewą. Teraz spróbuj obiema rękami narysować kłębki nerwów, czyli Szpulki! Wystarczy, że będziesz robić obiema rękami kółka – najlepiej żeby było ich dużo!

Gdy skończysz, spróbuj, podobnie, jak wcześniej, obiema rękami jednocześnie, narysować obu Szpulkom oczy, ręce i nogi.

Kiedy skończysz porównaj obie Szpulki. Widzisz różnice?

Rozszyfruj tajną wiadomość

Teraz coś dla nieco starszych dzieci, które rozpoznają już litery i cyfry. Czasami detektyw musi  posługiwać się szyfrem, szczególnie, gdy chce przekazać komuś tajną informację.

Poniższy szyfr jest jednym z najprostszych kodów. Polega on na tym, że każda litera w tekście jawnym jest zastępowana literą oddaloną od niej o określoną (stałą) liczbę pozycji w alfabecie.

Jako klucz podajemy wówczas parę liter np. “AG”. Oznacza to, że litera “A” w tekście jawnym (1) zostanie zastąpiona literą “G” w szyfrogramie (2), litera “B”, literą “I”, “C” zostanie zastąpione przez “J” itd.

W pierwszym wierszu znajduje się alfabet, w drugim szyfr.

Do rozwiązania poniższej zagadki należy zrozumieć klucz, a potem na podstawie tego klucza starannie rozszyfrowywać wiadomość znak po znaku. Bawić można się w dwie strony. Możesz dać komuś wiadomość do odszyfrowania lub otrzymać tekst do rozszyfrowania. Możesz na przykład napisać rodzicom szyfrem, co chcesz na urodziny.

Poniżej ukryliśmy tajną wiadomość. Rozszyfruj ją i prześlij nam odpowiedź a komentarzu pod postem albo na kontakt@julkaszpulka.pl

PCSRG Ó AEŹCSRG AŹŻGĆG EGŃÓUÓMJÓGSCSC

Bawcie się mądrze!

Nowy audiobook Julka i Szpulka Wróbel, który ćwierkał za dużo

Podziel się:

Poprzedni wpis
Dziecko. Skoncentruj się! – rozmowa z psychologiem Magdaleną Kolasą
Następny wpis
KONCENTRACJA okiem pedagoga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.