Ćwiczymy umysł z Julką i Szpulką

W ramach Akcji Koncentracji oraz w kontekście rozmowy z naszą agentką specjalną Magdaleną Kolasą,  Szpulka przy współpracy z pedagog i terapeutką Agnieszką Szpunar przygotowała dla Małych Detektywów zadania. Będziemy ćwiczyć umysł oraz uczyć się szyfrowania.

Kim jest nasza agentka specjalna Agnieszka?

Z wykształcenia jest oligofrenopedagogiem, tyflopedagogiem i pedagogiem specjalnym dla dzieci z autyzmem oraz z Zespołem Aspergera, certyfikowanym terapeutą integracji sensorycznej, terapeutą ręki i trenerem TUS (Trening Umiejętności Społecznych). Na co dzień jest nauczycielem współorganizującym procesy kształcenia w prywatnej szkole podstawowej oraz terapeutą w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Jest nauczyciel em z powołania, a pedagogiem specjalny z wyboru.  To nieustanny poszukiwacz nowych i atrakcyjnych metod pracy z dziećmi.

Agnieszka przygotowała dla Was zadanie godne zaawansowanego detektywa – będziecie musieli rozszyfrować tajną wiadomość. Szyfrowanie jest doskonałym sposobem, by rozwijać w dzieciach cierpliwość, uważność, dociekliwość oraz koncentrację uwagi.

Szpulka przypomina, by zgodnie z tym, co przekazała nam nasza agentka, odpowiednio przygotować otoczenie i nasze nastawienie do wspólnej zabawy.

Ćwicząc półkule, rysujemy Szpule

Najpierw Szpulka che Was zachęcić, szczególnie tych młodszych detektywów do pewnego zabawnego i bardzo przydatnego ćwiczenia.

Czy wiesz, że rysując obiema rękami naraz jednocześnie ćwiczysz obie półkule Twojego mózgu? To bardzo rozwijający trening, więc do dzieła!

Co będzie potrzebne?
Dwie kartki papieru i dwie kredki, mazaki lub ołówki – co wolisz.

Co trzeba zrobić?
Ułóż kartki obok siebie. Weź jedną kredkę w prawą dłoń, a drugą w lewą. Teraz spróbuj obiema rękami narysować kłębki nerwów, czyli Szpulki! Wystarczy, że będziesz robić obiema rękami kółka – najlepiej żeby było ich dużo!

Gdy skończysz, spróbuj, podobnie, jak wcześniej, obiema rękami jednocześnie, narysować obu Szpulkom oczy, ręce i nogi.

Kiedy skończysz porównaj obie Szpulki. Widzisz różnice?

Rozszyfruj tajną wiadomość

Teraz coś dla nieco starszych dzieci, które rozpoznają już litery i cyfry. Czasami detektyw musi  posługiwać się szyfrem, szczególnie, gdy chce przekazać komuś tajną informację.

Poniższy szyfr jest jednym z najprostszych kodów. Polega on na tym, że każda litera w tekście jawnym jest zastępowana literą oddaloną od niej o określoną (stałą) liczbę pozycji w alfabecie.

Jako klucz podajemy wówczas parę liter np. „AG”. Oznacza to, że litera „A” w tekście jawnym (1) zostanie zastąpiona literą „G” w szyfrogramie (2), litera „B”, literą „I”, „C” zostanie zastąpione przez „J” itd.

W pierwszym wierszu znajduje się alfabet, w drugim szyfr.

Do rozwiązania poniższej zagadki należy zrozumieć klucz, a potem na podstawie tego klucza starannie rozszyfrowywać wiadomość znak po znaku. Bawić można się w dwie strony. Możesz dać komuś wiadomość do odszyfrowania lub otrzymać tekst do rozszyfrowania. Możesz na przykład napisać rodzicom szyfrem, co chcesz na urodziny.

Poniżej ukryliśmy tajną wiadomość. Rozszyfruj ją i prześlij nam odpowiedź a komentarzu pod postem albo na kontakt@julkaszpulka.pl

PCSRG Ó AEŹCSRG AŹŻGĆG EGŃÓUÓMJÓGSCSC

Bawcie się mądrze!

Podziel się:

Poprzedni wpis
Dziecko. Skoncentruj się! – rozmowa z psychologiem Magdaleną Kolasą
Następny wpis
KONCENTRACJA okiem pedagoga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

Menu