Niedziela z Julką i Szpulką – Książkożownik

Zapraszamy na kolejną NIEDZIELĘ z Julką i Szpulką. Czy wiecie, że dziś Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych? Na tą wyjątkową okazję Szpulka opowie Wam bajkę. Połamania języka!

Książkożownik

Był raz sobie książkoniszczyciel i książkożerca Książkożownikiem zwany. Książkożownik obrał za cel sobie, by książki drzeć, rwać i ani krzty nie trwoniąc wszystkie pożerać! Chciał strawić i zdławić książki wszelakie, wszystkich rozmiarów i wątków, ze wszech zakątków. Drżały więc księgarnie i księgarze, książkofani i książek tragarze. Jednego Książkożownik nie przewidział. Któż z Was w to uwierzy, że Krzyś książkofan wytropił Książkożownika w poszarzałej wieży.

Krzyś książkofan niespodzianie Książkożownika złapał, przewrócił, wzdłuż poszarzałym szorstkim sznurem przewiązał i na brzuch przewrócił. Książkożownik przestraszył się Krzysia książkofana nie na żarty, gdy przywiązał go do drzewa, by zostać przez czas pożartym. Wreszcie książkom, księgarniom, księgarzom, książkofanom i książek tragarzom Książkożownik nie zagrażał i nikogo nie przerażał.

Jak Wasze języki? Połamane? Sprawdźcie, czy Wasze dzieci powtórzą słowo „Książkożownik”.

Skoro gimnastyka języka za nami, Szpulka przygotowała jeszcze dodatkowe zadania dla Małych Detektywów!

Zadanie Szpulki

Cześć, tu Szpulka! Czy robiliście kiedyś odciski palców? Nie? Na pewno? A kto chociaż raz odcisnął swoje tłuste paluszki na ścianie? A kto dotknął pobrudzonymi czekoladą dłońmi bluzki mamy? Jeśli to zrobiliście to oznacza, że zostawiliście swoje odciski palców!

Przygotujcie:

  • białą kartkę papieru
  • czarny flamaster
  • farbę do malowania palcami lub inną (w dowolnym kolorze – tylko nie w białym!)
  • sól, cukier lub piasek
  • dwa małe pojemniczki
  • rękawiczkę jednorazową
  • fartuszki ochronne, żeby się nie pobrudzić
  • no i oczywiście LUPĘ

Na kartce flamastrem wydziel 4 pola, gdzie będziesz odciskać swoje palce. Małą ilość farbki wlej do naczynka, a do drugiego wsyp trochę cukru, soli lub piasku. Gotowe?

Wskaż na swojej prawej dłoni palec, który nazywamy kciukiem. Opuszek palca namocz w farbie i wytrzyj o brzeg naczynia. Nie potrzebujesz zbyt dużo farby na palcu. Odciśnij opuszek kciuka na jednym z pól kartki. To samo zrób z drugim kciukiem. Czy widzisz charakterystyczne linie? Pamiętasz, jak się nazywają?

Weź lupę i sprawdź, czy linie są takie same na obu palcach.

Są różne? Linie papilarne to nasz wyjątkowy kod. Każdy ma inne! Dzięki temu łatwo sprawdzić, kto zostawił tłustą plamę na ścianie. 😉

Czy wiesz, że takie odciski palców detektywi nazywają ODBITKAMI?

Bawimy się dalej! Namocz jeden kciuk w naczynku z farbą i wytrzyj o jego brzeg nadmiar farby, potem naciśnij kciukiem cukier w naczynku i zrób odbitkę. Weź lupę i sprawdź różnicę. Co widzisz?

Podobnie na nieumytych palcach wyglądają bakterie i wirusy. Szybko umyj ręce! Został nam ostatni eksperyment.

Nałóż na rękę jednorazową rękawiczkę. Teraz jeden palec (w rękawiczce) zanurz w farbie i wytrzyj nadmiar o brzeg naczynka. Zrób odbitkę w ostatnim polu. Weź lupę i sprawdź, co widzisz?

Nie ma żadnych linii? Tak właśnie złoczyńcy ukrywają ślady. I nikt się nie dowie, kto zrobił tłustą plamę na ścianie. Chociaż zdecydowanie prościej jest umyć ręce!

Do usłyszenia i bawcie się mądrze!

Szpulka

 

Nowy audiobook Julka i Szpulka Wróbel, który ćwierkał za dużo

Podziel się:

Poprzedni wpis
Nie zamiataj tych spraw
Następny wpis
Doskonale niedoskonała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.