#DzieciInspirują vol.1 raport

Przez prawie cztery miesiące pojawiały się na blogu julkaszpulka.pl rozmowy z rodzicami, by udowodnić, że pomimo trudów rodzicielstwa, dzieci inspirują nas do pozytywnych zmian albo do szukania pozytywów, w tym, co mamy teraz.

Z wielu tych rozmów okazało się, że dzieci wcale nie ograniczają, wprost przeciwnie rozwijają, prowokują do pracy nad sobą, do zastanowienia się nad tym, kim jesteśmy i co chcielibyśmy robić. Można pomyśleć: “Tak, jasne, a może raczej jest tak, że rodzic wyjścia nie ma i musi robić pewne rzeczy, bo dzieci na nim to WYMUSZAJĄ”.

Tak, jasne, można i tak pomyśleć, można i tak postrzegać rodzicielstwo, a jednak czy bylibyśmy teraz tacy, gdyby nie rozmaite sytuacje, w których stawiają nas dzieci? Czy nie trwalibyśmy w stagnacji, gdyby nie żywiołowe, patrzące z fascynacją na otaczający nas świat mali ludzie? Czy nie bylibyśmy odważni, gdyby nie dzieci? Bardziej otwarci, zdystansowani, weselsi, bardziej odporni na wielorakość i zmienność uczuć, jakie serwują nam nasze pociechy na co dzień? “Dzieci są trenerem życia”, jak stwierdził w wywiadzie Marcin Perfuński i tylko od nas, rodziców zależy, czy podejmiemy to wyzwanie, czy nie. Czy spojrzymy na świat z perspektywy dziecka, z fascynacją i ciekawością, czy będziemy tkwili we własnej stagnacji, widząc jedynie trud i znój rodzicielstwa, wyczerpani codzienną rutyną, nie szukając dla siebie rozwiązań, które sprawią, że będziemy szczęśliwsi.

Szczęśliwy rodzic = szczęśliwe dziecko. “No dobra mądralo, mamo Julki i kłębka, jakiegoś tam motka, czy włóczki, czym jest to szczęście?”, może ktoś zapyta. Moim zdaniem SZCZĘŚCIE to suma wielu czynników i dla każdego z osobna będą to różne czynniki, więc każdy tą recepturę musi sporządzić sobie sam.

Poniżej zestawienie wszystkich wywiadów, jakie się pojawiły w ramach #DzieciInspirują vol.1 (Tak, planuję drugą serię, bo każdy rodzic ma nieco inny punkt widzenia i coś innego do opowiedzenia, a poza tym wywiady mnie kręcą 😉 )

Dziękuję wszystkim rodzicom za udział w Akcji! :*

Dzieci nas pchały do normalnego życia

Dzieci inspirują mnie codziennie! – rozmowa z Anią, twórczynią SkumajTo

Dzieci rozbudziły moją kreatywność

#DzieciInspirują – Kasia z Wyspy Treści

Nie jestem tylko mamą. Jestem też Alicją.

Wyzwanie „mama” – rozmowa z Anią Przybylską

Dzieci nie ograniczają! – rozmowa z Martą Ostrowską

Pozytywna mama – rozmowa z Asią Baranowską, propagatorką Pozytywnej Dyscypliny

Dzieci są trenerem życia – rozmowa z Marcinem Perfuńskim, supertatą

Macierzyństwo rozwija skrzydła – rozmowa z Patrycją Sołtysik

Macierzyństwo to czas zmian – rozmowa z Patrycją Maćkowską

Mogę wreszcie być sobą! – rozmowa z Anetą Łapką

Macierzyństwo pozwoliło mi dorosnąć i zawalczyć o siebie

Odkryłam radość z bycia mamą

Menagerka ds. uważności i emocji, czyli Mamagerka

 

Nowy audiobook Julka i Szpulka Wróbel, który ćwierkał za dużo

Podziel się:

Poprzedni wpis
Menagerka ds. uważności i emocji, czyli Mamagerka
Następny wpis
Jak rozbroić złość?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Wymagane jest wypełnienie tego pola.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.